- ESPRESSO: Czy konflikt serologiczny może zagrażać Tobie i Twojemu dziecku? - Avocado Jordmor

ESPRESSO: Czy konflikt serologiczny może zagrażać Tobie i Twojemu dziecku?


Zastanawiałaś się może, jak wyglądają pertraktacje, kiedy w ciąży wchodzisz na ścieżkę niezgody ze swoim Lubym, a to rzutuje na ryzyko konfliktu🥊 z jeszcze nienarodzonym dzieckiem? Mowa o różnicach w budowie krwinek czerwonych, a dokładniej czynnika Rh, który znajduje się w ich ściankach.

Spróbuj przenieść się wyobraźnią w korytarze Twoich żył, w których codziennie przemaszerowuje mnóstwo rożnych oddziałów komórek, pracowitych jak rój pszczół🐝🐝🐝🐝 w ciepły letni dzień. Wśród nich znajdują się erytrocyty- te w czerwieni- i to właśnie one w pocie czoła niosą naszym tkankom niezbędny do życia tlen prosto z fabryki zwanej płucami. W Norwegii miedzy 12-16 tygodniem ciąży wykonuje się tzw. badanie grupy krwi, a wtedy część pracowitych mrówek🐜🐜🐜🐜🐜 ląduje w laboratorium. Tam poddawane są identyfikacji- dzięki czemu mamy informację na temat ich PESELu: A, B, AB, O. Oprócz tego odkrywamy także ich „image”, czyli wiemy dokładnie jaki noszą tatuaż, czy jest on dodatni (Rh➕) czy ujemny (Rh➖). Po co te wszystkie dane?

Jeśli wiesz, że Twoje erytrocyty mają wyryte na ramieniu Rh➖, a tata Maleństwa posiada oddział „czerwonych” odróżniających się widocznym Rh➕, to znak, że między Wami istnieje niezgodność serologiczna. Po prostu Ci negatywni nie potrafią żyć w zgodzie z pozytywnymi. Na odwrót nie ma problemu. O ile nie wpływa to na Waszą relację- bądź spokojna- o tyle może oddziaływać na biologiczny konflikt między Tobą a Okruszkiem. Nieraz część ciekawskich erytrocytów Dziecka po cichu przemyka się do Twojego krwioobiegu np. gdy w czasie ciąży wystąpi krwawienie lub doświadczysz utraty Maleństwa w wyniku poronienia czy ciąży ektopowej (pozamacicznej) i in. Często taka furtka ✅ otwiera się także podczas porodu. Wystarczy, że oddział „mrówek”🐜🐜🐜🐜🐜 Dziecka jest negatywny (Rh➖) by w Twoich korytarzach nikt nie zwrócił na niego uwagi, doskonale wtopi się w tłum mając idealną przepustkę. Sytuacja komplikuje się, kiedy powyżsi ciekawscy przywdziewają husarskie skrzydła po Tacie, te z Rh➕. Tak uzbrojonej armii nie da się nie zauważyć! Twój organizm włącza alarm🔔✴️bojowy i uruchamia system obronny. Zostaje powołana jednostka do zadań specjalnych o nazwie 🤖 🤖 🤖PRZECIWCIAŁA 🤖 🤖 🤖. Ich celem jest znalezienie intruzów, a następnie destrukcja zagrożenia. Co gorsze, powyżsi specjaliści potrafią przejść przez łożysko do krwioobiegu Dziecka i obezwładniać krwinki czerwone pracujące w pocie czoła, w normalnym systemie zmianowym. Otaczają je znienacka, doprowadzają do rozpadu (hemolizy), pozbywając Malucha dzielnych tragarzy tlenu, co może powodować anemię, uszkodzenie mózgu, nasiloną żółtaczkę po porodzie czy nawet śmierć nienarodzonego.

ALE

Rzadko kiedy niezgodność serologiczna jest problemem w pierwszej ciąży, gdyż do kontaktu krwi dziecka z krwią Mamy dochodzi zazwyczaj dopiero podczas porodu, a wtedy na aktywne działanie jednostki specjalnej jest już nieco za późno (na szczęście).
Jednak raz powołane 🤖 🤖PRZECIWCIAŁA 🤖 🤖,nawet z fałszywym alarmem, pozostają w gotowości. W momencie, gdy kolejny 👨‍🚀Astronauta wsiądzie na pokład Twojej Macicy dostając od Taty bilet Rh➕, wystarczy przejście niewielkiej liczby jego krwinek do Twoich, aby poruszyć już wyszkoloną jednostkę specjalną🤖 🤖🤖 🤖, która działa zdecydowanie szybciej, sprawniej i skuteczniej.

DLATEGO

Aby chronić każdego kolejnego potencjalnego pozytywnego pasażera Twoich (Rh➖) linii lotniczych, ok. 24 tygodnia ciąży powtarza się badanie na grupę krwi, sprawdza ślady obecności jednostki specjalnej oraz <sic!> co jest 💥💞NIESAMOWITE!!!💥💞, wykrywa czynnik Rh krwi Dziecka!!! Czy to nie jest genialne, że będąc w ciąży w Twoich żyłach pływają sobie wolne cząsteczki 🔗⛓️DNA Pasażera? I ot tak wystarczy trochę życiodajnego płynu by zobaczyć, czy na ziemską podróż spakował 🦅skrzydła od Taty?

👉 Jeśli w którymś z badań (12-16 tydzień lub 24 tydzień) zidentyfikowano u Ciebie przeciwciała, Ty i Twój Pasażer będziecie pod specjalną opieką (czeka Was więcej kontroli, badań *w tym USG*, a nawet leczenie polegające na przetaczaniu krwi Maleństwu).

👉 Jeśli brak przeciwciał, a Podróżnik okazał się pozytywny (Rh➕), dostaniesz wezwanie do najbliższej kliniki, aby w 28 tygodniu ciąży móc profilaktycznie otrzymać tzw. anty-D immunoglobulinę. Co to jest? A no jeśli zastrzyki 💉domięśniowe nie są Ci straszne, to dobrze! Bo właśnie ta szczepionka, która wyląduje w Twoim seksownym mięśniu pośladkowym to nikt inny jak profesjonalni 😎👥FBI👥 do zadań ponad specjalnych;) Wbijają (dosłownie:P) aby stać na straży do samego końca! W razie zagrożenia, blokują wytwarzanie miejskich 🤖🤖PRZECIWCIAŁ🤖🤖, machając magiczną plakietką przed oczami 👨‍✈️Komendanta z tekstem: Pan odpocznie, przeciwciał nie wzywa- tą sprawą my się tutaj zajmujemy! I wtedy anty-D immunoglobulina wiąże się z intruzami Rh+ będącymi w Twojej krwi, eliminuje szybko i cicho na tyle, by Ci Specjalni nie mogli zostać powołani. Teren czysty💦😎👍

Tuż po porodzie pobiera się krew z pępowiny i bezpośrednio oznacza Rh Nowego Obywatela. Jeśli laboratorium potwierdzi, że Podróżnik jest Rh➕, do 72h przybędzie kolejna grupa 😎👥FBI👥 i pozamyka sprawy do końca. Dzięki tym dwóm szczepionkom ryzyko wytworzenia pamiętliwych przeciwciał spada do poniżej 1%❗

W Norwegii podaje się szczepionkę💉 o nazwie Rhophylac: https://www.pfm.pl/…/surowice-odpornosci…/rhophylac/J06/8511

Poniżej link do informacji w języku norweskim na stronie KK:
https://helse-bergen.no/…/vaksinering-av-rhd-negative-gravi…

Jak widzisz,😎 FBI😎 nie takie straszne, natomiast świadomość bezpieczeństwa Pasażera- bezcenna😉
Już nie musisz na każdej randce pytać potencjalnego ojca wymarzonych dzieci o grupę krwi i czynnik Rh😜😊


Categories: Post na Blogu

0 Comments

Dodaj komentarz

X